Integráló infekciókontroll – online megjelenő tudományos és továbbképző folyóirat

A folyóiratot 2022 végén indítottuk azzal a céllal, hogy a korábban megszűnt Infektológia és Klinikai Mikrobiológia (a Magyar Infektológiai Társaság egykori folyóirata) örökébe lépve a fertőzésekkel kapcsolatos ismereteket eljuttassuk mindazokhoz, akik kórházon belül és kívül találkozhatnak fertőző beteggel, járványos helyzettel. Dolgozzanak bár betegágy mellett, a diagnosztika bármely területén, állandó vagy alkalmi partnereként a klinikumnak, egyaránt osztoznak a betegért érzett felelősségben. Lapunk szemléletét követve: az infekciókontroll mindenkié. Nincs különbség fekvő- vagy járóbeteg között, ha egy éppen fogékony emberi szervezet találkozik adott pillanatban egy virulens kórokozó olyan mennyiségével, amely képes áttörni a beteg immunrendszerének aktuális védelmi vonalát, és ez egy infekcióban, vagy ha a körülmények ezt nem zárják ki tovább terjedve járványban öltenek testet. A fertőzést ugyanúgy kell felismerni, diagnosztizálni, gyógyítani, a higiénés tevékenységekkel megfékezni. A prevenció, az infekciókontroll minden orvosi-egészségügyi területet integrál magába.

A folyóirat harmadik lapszáma június hónapban jelent meg, és a korábbi számokkal együtt a https://integralo-infekciokontroll.hu/ linken tekinthető meg. Előfizetést, regisztrációt nem igényel az olvasás, letöltés, továbbítás.

Az első (dupla) szám a népegészségügy egészében mutatta meg a fertőző betegségekkel szembeni összehangolt tevékenység helyét és elemeit. A második szám középpontjában azok a kórházi profilok álltak, ahol az infekciók a legsúlyosabb formában jelentkeznek, és azonnali de adekvát döntést igényelnek: az intenzív és a sürgősségi osztályok. A legfrissebb, harmadik szám az oktatás, ezen belül a felsőoktatás, a továbbképzések és a lakossági kommunikáció fontossága körül mozog.

Habár Magyarországon gyakran értelmezik úgy az infekciókontrollt, hogy az csakis a kórházhigiéné kizárólagos feladata, a valóságban ebben mindenki részt vállal, aki közvetve vagy áttételesen az egészségügyben dolgozik.

A lap szerkesztőbizottságának tagjai valamennyien elismert egyetemi szakemberek, tekintélyes tudományos és gyakorlati múlttal a hátuk mögött.

Dr. Barcs István
ny. tanszékvezető főiskolai tanár
főszerkesztő